Energetický štítek pračky

Velmi užitečnou pomůckou při výběru pračky je energetický štítek, který vám sdělí nejdůležitější informace o pračce. Pokud jste se už s energetickým štítkem setkali, například při výběru jiného spotřebiče, bude pro vás jeho čtení hračka. Pro ty, kteří se s ním ještě neseznámili, jsme připravili přehledné vysvětlivky. Je třeba zmínit, že spotřeba a účinnost praní a odstřeďování jsou pouze orientační hodnoty, které odpovídají praní bavlny při 60° C. Při využití jiného programu se mohou více či méně lišit.

Vysvětlení energetické štítku v testu praček

Energetická třída a spotřeba

Jako je tomu u každého spotřebiče, i od pračky požadujeme, aby nám co nejvíc ušetřila. Od roku 2013 se na území EU nesmí prodávat pračky s energetickou třídou horší než A+. Seženete tedy už jen modely označené písmenem A a jedním nebo několika znaménky +. Nejlepší je energetická třída A+++. Konkrétně by v ideálním případě spotřeba elektrické energie neměla přesáhnout 1 kWh za jeden prací cyklus, dražší pračky zvládají i spotřebu kolem 0,76 kWh. Spotřeba vody při jednom praní by se ideálně měla pohybovat okolo 40 – 50 litrů.

Díky roční spotřebě energie a vody, které jsou uvedené na štítku, si můžete přibližně spočítat, kolik vás pračka bude ročně stát. Čísla odpovídají 220 pracím cyklům ročně, tedy praní jedné pračky každý všední den.

 

Kapacita pračky

Důležitým faktorem při výběru je i kapacita bubnu. Pro jednočlennou nebo dvoučlennou domácnost stačí malá pračka s kapacitou kolem 4 kg, pro čtyř a vícečlennou domácnost jsou lepší velké pračky, které pojmou 6 a více kg. Obecně platí, že je lepší koupit spíš pračku s větší kapacitou než menší, buben by se totiž neměl plnit více než na cca 80 %, aby zůstal dostatek prostoru pro pohyb prádla, což zefektivňuje praní. Jednou za čas je navíc potřeba vyprat i objemnější kusy prádla, jako jsou například přikrývky. Pokud naopak naplníte buben třeba jen z poloviny, praní přestává být úsporné. Na vlastním zvážení také zůstávají individuální podmínky domácnosti (více prádla v domácnosti s malým dítětem nebo praní věcí do práce).

 
Kapacita praček a jakou vyžadovat
Počet členů domácnosti Jak velký objem vyžadovat
1-2 lidé v domácnosti Kapacita kolem 4-5 kg postačí
4 a více lidí v domácnosti Vyžadujte kapacitu pračky 6 a více kg

 

Účinnost odstřeďování

Označuje se písmeny A až G. Nejlepší třída A znamená, že by v prádle po odstředění mělo zůstat méně než 45 % vody. Na odstřeďování by se měli zaměřit hlavně majitelé sušiček. Sušička vyžaduje odstřeďování alespoň 1200 otáček/min, aby bylo prádlo dostatečně vyždímané. V případě odstřeďování je ideální, když je možné množství otáček volit. Pro uživatele sušiček je totiž sice 1200 ot./min minimum, při praní jemného prádla, které neplánujete sušit v sušičce, ale oceníte možnost snížení otáček. Svůj oblíbený svetřík totiž při odstřeďování na vysoké otáčky vyndáte z pračky sice sušší, ale pravděpodobně také zcela zmačkaný (nemluvě o tom, že jsou vyšší otáčky k jemnému prádlu pochopitelně méně šetrné a mohou tak způsobovat například žmolky).

Účinnost praní se na energetickém štítku neudává, protože všechny výrobky na trhu s náplní nad 3 kg musí v tomto hodnocení patřit do třídy A.

 

Hlučnost

Pračka je jedním z nejhlučnějších domácích spotřebičů a používá se poměrně často, v mnoha domácnostech i denně. Je tedy v zájmu každého uživatele se na hlučnost cíleně zaměřit a pokusit se najít co nejméně hlučný model. Zvlášť pokud často perete večer, nebo dokonce v noci. Špičkové výrobky se při praní mohou dostat až pod 50 dB, levnější pračky naopak někdy přesáhnou i 60 dB. Při ždímání se tyto hodnoty pohybují mezi 70 a 80 dB. Zdá se to jako malý rozdíl, je ale nutné myslet na to, že slyšitelná hlučnost nestoupá lineárně s počtem decibelů, naopak každý decibel navíc je o poznání slyšitelnější. Pokud vás zají

Přehled hlučnosti různých spotřebičů a strojů