Jak vyčistit pračku

Kombinace vlhka a nečistot z prádla vytváří prostředí, ve kterém se rády usazují bakterie či plísně. Navíc má pračka plno skrytých a těžce dostupných míst, kde se ještě navíc usazuje vodní kámen a zbytky pracího prášku. Pokud bychom to nechali delší dobu bez zásahu, může se stát, že jak z pračky, tak ze samotného prádla se bude linout nevábný zápach. Finálním stádiem takového zanedbávání může být až rozbitá nefunkční pračka, která bude vyžadovat opraváře a mnohem větší finanční i časovou investici.

 

Základní údržba

Zhruba třikrát až čtyřikrát do roka (záleží od frekvence praní) byste měli provést základní údržbu pračky, která spočívá ve vyčištění filtru. Usazují se na něm hmotnější nečistoty – vlasy, kamínky a podobně. Důležité je tyto nečistoty odstranit a filtr propláchnout pod teplou tekoucí vodou. Kde přesně se ve vaší pračce nachází a jak s ním manipulovat bude podrobně popsáno v návodu. Podobně se mohou nečistoty zachycovat u těsnící gumy podél dvířek a je tedy dobré prohlédnout a navlhčeným hadříkem vyčistit i tato místa.

 

Zapomenutá místa

Některá místa by nás prvotně třeba ani čistit nenapadla, i těm je však třeba věnovatpozornost. Jedním takovým je prostor pod dávkovačem pracího prášku a aviváže. Usazují se zde totiž zbytky pracího prášku, které po delší době může napadnout plíseň. Samotný dávkovač se nebojte vyndat úplně ven a řádně vyčistit pod tekoucí vodou.

 

Chemie to pojistí

Samozřejmě existuje celá řada chemických přípravků určených pro čištění praček. Nabízejí se oxidační tablety, se kterými spustíte pračku na prázdno a ony vyčistí celý její vnitřek. Jinou variantou je prášek nebo kapsle proti vodnímu kameni. Četnost jejich používání záleží na tvrdosti vody a frekvenci praní.

 

Bez chemických přípravků

Na internetu se objevuje i řada tzv. babských rad, jak pračku vyčistit. Důležité je zde poznamenat, že někteří oficiální výrobci od těchto metod vyloženě odrazují s tím, že může dojít až k poškození přístroje. Mezi uživateli se však těší relativní oblibě. Nejlevnější cestou bude pravděpodobně ocet. Nalít jej můžete buďto do přihrádky na prací prášek nebo rovnou do bubnu. Pro větší účinek můžete přidat i jedlou sodu rozpuštěnou ve vodě. Následně spusťte naprázdno prací program zhruba na 60 stupňů a vnitřek bubnu i přívodní hadice se jednoduše zbaví všech usazenin.

 

Prevence je důležitá i v tomto případě

Jak již bylo zmíněno hned v úvodu článku, v pračce se vyskytuje vlhké prostředí, které svědčí různým plísním a bakteriím. Přestože jsme vám právě vyjmenovali způsoby, jak se jich zbavit, nejjednodušší cestou je vůbec zabránit jejich výskytu. Takovým základním pravidlem je nechávat dvířka od pračky i dávkovače po dokončení pracího cyklu otevřená. Jedině tak budou moci prostory řádně vyschnout. Ani s tímto opatřením se vám sice nepodaří zamezit jejich vzniku úplně, ale minimálně snížíte frekvenci, se kterou se o pračku budete moci starat a prodloužíte životnost spotřebiče. Pokud řešíte špatně vyprané prádlo, nemusí jít jen o problém přímo v pračce. Na různé skvrny se totiž hodí různý způsob praní.