Ovládání a nabídka programů

Pro pohodlné používání pračky je vždy důležitá jednoduchost ovládání a srozumitelnost návodu. Zkrátka by se pračka měla dát ovládat co nejvíce intuitivně, aby vám práci ušetřila a nezpůsobovala více komplikací. Výhodou je přítomnost displeje, který vám poskytne informace o průběhu praní, době cyklu, popřípadě nějaké poruše.

Srozumitelnost a jednoduchost mohou být vnímány poměrně subjektivně, proto jsme do naší recenze praček zařadili i hodnocení uživatelů, ať už krátkodobých nebo dlouhodobých, kteří jednoduchost ovládání ve svých názorech často zmiňují a vy si tak můžete udělat jistý obrázek o používání pračky. Neuškodí také zhodnotit pračku vizuálně, například na fotce. Uděláte si tak představu, jak je pro vás ovládací panel pračky přehledný. Přece jen není ideální při každém praní vytahovat manuál a studovat, co znamená ta spousta neznámých symbolů. E-shop Datart sestavil rychlý online návod, jak číst symboly na pračce.

Většina dnešních praček mívá někde mezi deseti a dvaceti pracími programy. Běžný uživatel jich ale reálně používá výrazně méně. Pokud chcete využít maximálního potenciálu vaší pračky, doporučujeme nastudovat si návod k použití, kde jsou všechny programy rozepsané, často i s přibližnou spotřebou energie. Abyste si nemuseli všechny údaje pamatovat, není od věci si pár nejužitečnějších programů vypsat nebo ofotit a nalepit na pračku. S programem „Bavlna 40°“ si pravděpodobně poradí každý, na trhu už jsou ale daleko sofistikovanější možnosti praní, pojďme se tedy podívat alespoň na ty nejzajímavější:

ECO programy – Energeticky úsporné programy šetří životní prostředí i vaši peněženku. Jejich nevýhodou je zejména dlouhá doba praní, pokud ale pračku načasujete třeba na dobu, kdy jste v práci, dlouhé praní vás nebude nijak obtěžovat.

Baby care a antialergenní programy – Tyto programy prádlo především pečlivěji máchají, aby v něm nezůstávaly zbytky pracího prášku, které mohou dráždit citlivou pokožku. U praček s parní funkcí bývá přídavkem ještě ošetření párou s dezinfekčními vlastnostmi.

Pet programy – S programy určenými pro majitele domácích mazlíčků se dočkáte důkladného namočení a promáchání před i po samotném praní, které má zaručit odstranění co největšího množství chlupů domácích zvířat a dalších vláken. Pokud chcete vašemu prádlu věnovat extra péči, doporučujeme pro tyto účely zainvestovat i do sušičky prádla, která je v odstraňování chlupů, vláken, vlasů, prachu a alergenů nepřekonatelná.

 

Přizpůsobení programů

Kromě automatického nastavení programu pomocí množstevní automatiky můžete do parametrů daného programu zasahovat i vy. Standardní je možnost nastavení teploty a intenzity odstřeďování, u řady praček můžete navíc upravit i délku praní. Zkrátit ji u méně zašpiněného prádla, prodloužit pro odstranění odolnější špíny, nebo třeba volit mezi rychlou a ekologickou (ale pomalejší) variantou praní.