Spotřeba běžných spotřebičů a přístrojů v domácnosti

Nedostatek zdrojů je velmi aktuální téma. Zásoby vody a fosilních paliv, na kterých je energetika více méně závislá, se neúprosně tenčí. Obnovitelné přírodní zdroje spotřebováváme rychleji, než jsme schopni je obnovit. Nedostává se ani financí v domácnostech. A žít úsporně je momentálně trendy. Důvod šetřit zdroji se zkrátka vždycky najde. Spotřeba elektrické energie v posledních letech mírně stoupá, spotřeba vody a plynu má oproti tomu klesající tendenci.

Stěhování, rekonstrukce, či změna dodavatele energií je důvodem k zamyšlení, kolik domácnost, potažmo provoz jednotlivých spotřebičů vlastně stojí. Spotřebu přístroje zjistíte snadno z energetického štítku, který je pro velkou škálu domácích spotřebičů povinný. Energetický štítek obsahuje základní informace o výrobku, údaj o roční spotřebě, z níž je možné snadno vypočítat provozní náklady daného spotřebiče. Znalost spotřeby je zásadní pro výpočet energetické náročnosti spotřebiče. Pokud známe údaj o spotřebě, není nic jednoduššího, než jej zadat s dalšími požadovanými parametry do kalkulátoru spotřeby elektrické energie. Tyto jsou snadno dostupné napříč internetem. A nebo se vybavíme potřebnými informacemi, chopíme kalkulačky a spotřebu si spočítáme sami.

Přístroj Cena energie za rok (Kč)
Bojler 18 000
Pračka 1 250 – 1 850
Sušička 2 300 – 4 200
Sporák 2 500
Televizor 1 500 LCD, 2 500 Plasmová televize
Mikrovlnná trouba 400
Kuchyňský robot 350
Notebook 800
Vysavač 300 – 500
Myčka 1 500

 

Jednotlivé přístroje a jejich spotřeba

Spotřeba bojleru – Pokud vezmeme v úvahu 100 litrový bojler, který budete ohřívat na zhruba 60 stupňů, tak vás ohřev pro běžnou domácnost se dvěmi dětmi vyjde zhruba na 18000 korun.

Spotřeba sušičky – Spotřeba sušičky při vysoušení jedné várky prádla stojí od 10 do 20 korun podle programů a typu myčky. Ročně vyjde zhruba na 2300 – 4200 korun.

Spotřeba sporáku – Běžné vaření na dvou plotýnkách průměrně hodinu denně vás vyjde zhruba na 2500 korun.

Spotřeba televizoru – Spotřeba nových televizí je kolem 1500 Kč ročně u LCD televize a 2500 Kč ročně u plazmové televize. V úvahu je bráno sledování TV průměrně tři hodiny denně a pohotovostní režim, za který samotný zaplatíte kolem 500 korun ročně.

Spotřeba mikrovlnné trouby – Mikrovlnnou troubu běžná domácnost používá přibližně 10 minut denně, to vás vyjde na částku kolem 400 korun i se započteným pohotovostním režimem při nepoužívání mikrovlnky.

Spotřeba kuchyňského robota – Hodně záleží na tom, jak často robota používáte. Průměrné používání jednu hodinu týdně vás celkově za rok přijde na 350 korun i se započítaným pohotovostním režimem.

Spotřeba žehličky – Žehlička není velký žrout energie a hlavně stačí její použití pár hodin týdně. Při dvouhodinovém použití žehličky vás přijde ročně na částku kolem 100 Kč.

Spotřeba notebooku – Používání notebooku 4 hodiny denně vás vyjde zhruba na 700 Kč. Pohotovostní režim notebooku potom na dalších 50-100 korun ročně.

Spotřeba vysavače – Luxování vysavačem hodinu týdně vás vyjde zhruba na 300 – 500 korun ročně.

Spotřeba myčky – Jedno umytí v myčce vás vyjde na částku od 3 do 4,5 koruny. Ročně to při používání myčky 1x denně vyjde na částku kolem 1500 korun.

Spotřeba pračky – U praček velmi záleží na tom, jak úsporný přístroj používáte. Praní u nejúspornějších praček vyjde zhruba na 6 korun a u těch největších žroutů energie na 9 korun. Ročně to při použití pračky 4x týdně vyjde na částku od 1250 do 1850 korun.

 

Jak vypočítat spotřebu přístroje a její cenu

Pro výpočet spotřeby elektrické energie potřebujeme znát příkon spotřebiče. Tento údaj bývá uveden právě na již zmíněném energetickém štítku spotřebiče, na žárovce, či v návodu k použití. Udává se ve wattech (W). Příkon krát počet hodin provozu rovná se spotřeba ve watthodinách (Wh). Získaný údaj vydělíme tisícem a získáme požadovanou informaci o spotřebě elektrické energie v jednotkách kilowatthodiny (kWh). V této jednotce uvádí cenu dodavatel elektřiny. Jednotkovou cenou pak spotřebu uvedenou v kWh jednoduše vynásobíme.

Při výpočtu spotřeby plynu postupujeme podobně. Údaj o spotřebě plynu uvádí energetický štítek spotřebiče. Údaj je uváděný v kilowatthodinách, plynárny účtují spotřebu v megawatthodinách (MWh) a plynoměr měří takzvané kubíky plynu – metry krychlové (m3). Celkovou spotřebu v megawatthodinách získáme jednoduchým převodem pomocí koeficientu 10,55 kWh/m3. Násobíme tedy metry krychlové 10,55 a výsledek je množství spotřebovaného plynu v kilowatthodinách. Pro získání ceny plynu potřebujeme získat tuto hodnotu v MWh a to tak, že jednotky kWh vydělíme tisícem. Tím získáme celkovou spotřebu plynu v megawatthodinách.

Informace o spotřebě vody získáte stejně jako u předchozích energií na energetickém štítku daného spotřebiče. Průměrná spotřeba myčky nádobí se pohybuje okolo 12-18 litrů, zatímco kombinace pračky se sušičkou je schopna na jednu várku prádla spolykat více než sto litrů vody. Na faktuře dodavatele se pak dozvíte cenu za kubík (tj. 1000 litrů vody).

 

Největší žrouti energie a peněz

Klasickým žárovkám již naštěstí odzvonilo, nicméně stále se v domácnostech najde řada spotřebičů, které mají vysoké požadavky na dodávku energií. Energetická náročnost se spotřebič od spotřebiče velmi liší. Celé tři čtvrtiny celkové spotřeby domácností se spotřebuje na vytápění a ohřev teplé užitkové vody. Mezi energeticky nejnáročnější spotřebiče tak můžeme zařadit zařízení na ohřev teplé vody, bojlery a také přímotopy určené k vyhřívání bydlení. Obecně lze říct, že většími žrouty energií jsou starší spotřebiče. Výrobci udržují trend ve výrobě a vývoji stále úspornějších spotřebičů. Energeticky náročné jsou díky svému nepřetržitému provozu zejména příslušníci rodiny takzvaného velkého bílého elektra a nedílná součást vybavení domácnosti, jimiž jsou chladnička a mrazák. Avšak i ty nové dokáží oproti starším předchůdcům uspořit až 50% energie. Velkou spotřebu má také sporák. Nezbytnost v každé domácnosti, to ano. Ale na energie náročný spotřebič. Největší spotřebu mají klasické sporáky s litinovými plotýnkami. Nejekonomičtější variantou je indukční varná deska.

 

Jak snížit spotřebu a ušetřit

Mnohdy si za zvýšenou spotřebu můžeme sami. Například taková rychlovarná konvice. Sama o sobě je úspornější oproti ohřevu vody na klasickém vařiči. Ale ruku na srdce, ohříváte v rychlovarné konvici vždy jen tolik vody, kolik právě potřebujete? Takovým nenápadným žroutem energie je televize. Svým provozem je schopna schlamstnout 10% celkové spotřeby elektrické energie v domácnosti. Zvlášť, pokud ji necháváte běžet nevyužitou, nebo v době vaší dovolené zůstane ve stand-by režimu. Myčku nádobí, pračku či sušičku zapínejte, až když je naplněná. Jen tak využijete spotřebovanou elektrickou energii a vodu naplno.