Typy praček

Pro účely našeho testu jsme automatické pračky rozdělili vcelku jednoduše, na pračky s horním a předním (bočním) plněním. Třetí možnost, pračky se sušičkou, jsme pro tentokrát nechali stranou a pouze se o ní letmo zmíníme. Níže vám v krátkosti vysvětlíme výhody a nevýhody obou variant které test praček zahrnuje, ale i to, jakou vybrat velikost bubnu a jaké parametry a funkce by dobré pračce neměly chybět.

 

Typ pračky + Klady Zápory
S horním plněním

 
+ Možnost rychle zastavit praní a
dodat/vyndat prádlo+ Nenáročná na prostor+ Nemusíte se ohýbat
– V průměru o něco horší
výsledky v testu- Obecně horší vybavenost- Nelze na ni postavit sušičku
S předním plněním

 
+ Obvykle průhledné víko bubnu

+ Možnost postavit na ni sušičku

+ Lepší možnost vestavění

+ Obecně nejlépe vybavené

– Potřeba většího prostoru
kvůli otevírání bubnu- Častěji se musíte ohýbat oproti
pračce s horním plněním
Pračka se sušičkou
+ 2 stroje v jednom

+ Výhody viz pračky s předním plněním

– Suší obecně hůř než
samostatné sušičky- Neusuší stejné množství
jako vyperou- Vysoká spotřeba

 

Pračky s horním plněním

Dalším zásadním kritériem, který ovlivňuje výběr pračky je způsob plnění, tedy zda do pračky dáváte prádlo horními nebo předními dvířky. Pračky s horním plněním mají relativně nižší nároky na místo. Relativně proto, že sice ušetří prostor nutný k otevření předních dvířek, na druhou stranu ale zaberou více místa na výšku (potřebují nad sebou cca 50 cm volného místa pro odklopení víka), není možné na ně pokládat věci (popřípadě je nutné je při každém praní sundávat) a nedají se zakomponovat pod linku nebo pracovní desku. Na druhou stranu mohou být vhodným řešením například pro seniory nebo osoby s pohybovými problémy, k pračce se nemusí totiž tolik ohýbat.

Uživatelé často vnímají jako výhodu těchto praček možnost je v průběhu praní zastavit a nějaké prádlo přidat. To sice jde, ale příliš bychom to nedoporučili. Opětovné zastavování pracích cyklů může pračce uškodit. Většinou navíc nepokračuje v navoleném programu, ale začíná prát znovu od začátku. Obecně se dá říct, že pračky s horním plněním mívají menší nabídku funkcí a často slabší výkon, například při odstřeďování, oproti pračkám plněným zepředu.

 

Pračky s předním plněním

Pračky s předním plněním mají většinou průhledná dvířka bubnu a máte tak přehled o průběhu pracího cyklu (popřípadě nezapomenete, že jste nějaké prádlo do pračky dali). Standardní rozměry pračky s předním plněním se pohybují okolo 60x85x60 cm. Některé modely lze vestavět např. do kuchyňské linky nebo mohou sloužit jako odkládací prostor – lze na ně postavit třeba i sušičku. V takovém případě je ale potřeba mít oba spotřebiče vyvážené a na vhodném podkladu, přece jen oba více či méně vibrují.

Díky širší základně bývají pračky s předním plněním stabilnější a často nabízejí větší kapacitu bubnu a více funkcí než pračky s horním plněním. Také výběr modelů je u tohoto typu praček výrazně pestřejší než u praček s horním plněním. Pokud si potrpíte na různé vychytávky, bude pro vás pračka s předním plněním ta pravá. Pračky s horním plněním mívají zpravidla spíš základní výbavu a nenajdeme u nich perličky jako je parní generátor nebo automatický dávkovač pracího prostředku. Kompromisem mezi pračkou s horním a předním plněním mohou být například slim verze praček s předním plněním.

Pračky s předním plněním bývají využívány často v případě, že chcete pořídit i sušičku a oba přístroje umístit na sebe. Existuje také možnost nákupu kompatibilního setu pračky a sušičky.​

Slim pračky – Kompromisem mezi pračkou s horním a předním plněním mohou být například slim verze praček s předním plněním. Označení slim znamená, že má pračka menší hloubku (do 50 cm) a díky tomu zabírá méně místa. Jde většinou o pračky s průměrnou či menší kapacitou, nabídkou programů a funkcí se ale neliší od běžných modelů s předním plněním.

 

Pračky s bočním plněním

Na internetu lze v některých článcích najít informace o pračkách s tzv. „bočním plněním“. Takové pračky však v současné době prakticky neexistují. Většinou je tím myšleno klasické přední plnění pračky, kterému někdo říká boční díky bočnímu umístění pračky. Modelů které by při předním plnění měly otvor jinde než v přední části (tam, kde jsou tlačítka a čelo pračky) bylo i v minulosti minimum a v době tvorby tohoto článku a srovnání jsme se na českém ani zahraničním trhu s žádnou nesetkali.

 

Pračky se sušičkou

Na trhu se objevují i modely praček kombinovaných se sušičkou. Jsou dobrou volbou zejména pro domácnosti, ve kterých není samostatná sušička, ani například balkon nebo jiné místo na sušení prádla. Jejich nevýhodou bývá, že často nezvládnou usušit stejný objem prádla, který zvládnou vyprat. Výhodou je naopak možnost kontinuálního programu, při kterém sušení plynule navazuje na praní. Pračky se sušičkou jsme do naší recenze nezařadili, zpravidla mají například větší spotřebu elektrické energie, jsou také těžší, dražší a do jejich hodnocení je nutné zařadit i parametry sušiček. Srovnávání s ostatními pračkami by tak bylo vlastně nic nevypovídající.